ПРИВАТНА БІБЛІОТЕКА ЛУКІНО ВІСКОНТІ ЯК ШЛЯХ ДО РОЗУМІННЯ ТВОРЧОЇ БІОГРАФІЇ МИТЦЯ

Автор(и)

  • Oleksandr Ostrovskyi Національна музична академія України

DOI:

https://doi.org/10.17721/UCS.2023.2(13).08

Ключові слова:

приватна бібліотека, творчість Лукіно Вісконті, література, екранізація, театр, кіно, музика

Анотація

Приватна бібліотека митця – явище, яке є важливою складовою його / її біографії, утім вплив книгозбірні на творчість особистості є малорозкритим як в українських, так і у світових студіях, що унаочнює актуальність таких розвідок. Метою статті є дослідження взаємозв'язку приватної бібліотеки італійського театрального та кінорежисера Лукіно Вісконті з його творчістю. Основні завдання – систематизація та аналіз наявного опису книгозбірні режисера. Проаналізовано методи й підходи до аналізу приватних бібліотек інших особистостей, які послужили фундаментом для сформованої у дослідженні методології. Доведено можливість аналізу приватної бібліотеки без безпосередньої взаємодії із книгами-артефактами. Приділено увагу ідеї "відтворення" особистості митця у книгах власної книгозбірні. Аргументовано вплив на особистість тих книг, які могли бути обраними нею, однак залишилися непрочитаними. Виявлено важливість усіх без винятку книг, збережених у приватній бібліотеці. Запропоновано спосіб систематизації описаних книг приватної бібліотеки Л. Вісконті за автором, назвою, роком видання, залученням того чи того тексту до творчості, тематикою тощо. У результаті дослідження сформовано кількісні показники за кожною із категорій, які стверджують або спростовують вислови режисера щодо тих чи тих впливів на нього. Виявлено значний приріст у поповненні бібліотеки після 1944 р., що збігається з початком роботи режисера в кіно й остаточним переїздом до Італії. Визначено значну зацікавленість Л. Вісконті в театральній тематиці, адже майже дві третини його книг присвячені театру. Це поглиблює уявлення про наявну театральність мислення митця. Підтверджено вплив окремих авторів на творчість режисера, зокрема найбільше в бібліотеці книг В. Шекспіра та М. Пруста, про вплив яких Л. Вісконті неодноразово згадував в інтерв'ю. Зафіксовано зацікавленість режисера у теорії та історії музики й літератури, що виявилося у використанні ним способів формотворення, притаманних для цих мистецтв, у власній фільмографії.У висновку доведено, що приватна бібліотека може бути важливим джерелом для розширення розуміння дослідником творчої біографії митця. Висунено гіпотезу, що подібний аналіз і систематизація можуть бути залучені до досліджень творчих біографій інших особистостей.

Посилання

Еко, У., Карʼєр, Ж. (2015). Не сподівайтеся позбутися книжок. Видавництво Старого Лева.

Лондон, Дж. (2023). Мартін Іден. Фоліо.

Островський, О. (2019). Інтермедіальні зв’язки опери та кіно у творчості Лукіно Вісконті. [Рукопис дипломної роботи]. Національна музична академія України.

Островський, О. (2021). Музика як формотворчий елемент есхатології "ідеального" пізньої творчості Лукіно Вісконті. [Рукопис магістерської роботи]. Національна музична академія України.

Пухнер, М. (2022). Писаний світ.Темпора.

Bacon, H. (1998). Visconti: explorations of beauty and decay.Cambridge University Press.

Brobjer, T. H. (1997). Nietzsche's Reading and Private Library, 1885-1889. Journal of the History of Ideas 58(4), 663-680.DOI:10.1353/jhi.1997.0034.

d'Amico de Carvalho, C., Favino, A. (Ed.). (2003). Il fondoLuchino Visconti. Guida alla consultazione. Fondazione Istituto Gramsci onlus.

Hansen-Løve, M. (Director). (2022). Un beau matin [Одного чудового ранку] [Film]. Canal+;Arte France Cinéma;Medienboard Berlin-Brandenburg; Razor Film Produktion; CNC;Région Ile-de-France;Ciné+; Les Films du Dauphin; Les Films Pelléas; CN6 Productions; BR; FFA.

Hennesey, B. (2021). Luchino Visconti and the Alchemy of Adaptation. State University of New York.

Nowell-Smith, G. (2003). Luchino Visconti (3rd ed.). British Film Institute.

Ryback, T. W. (2010). Hitler's Private Library: The Books That Shaped His Life (1st ed.). Vintage. https://archive.org/details/hitlers-private-library-the-book/mode/2up

Schifano, L. (1990). Luchino Visconti: The Flames of Passion. Collins.

Servadio, G. (1980). Luchino Visconti.Mondadori Arnoldo.

Vickers, B. (2012). Conrad Gessner's Private Library. Annals of Science 69(4), 571-574. DOI: 10.1080/00033790.2010.549958.

Visconti, L. (Director). (1974). Gruppo di famiglia in un interno [Родинний портрет в інтер'єрі] [Film].Rusconi Film; Gaumont.

Завантаження

Опубліковано

02.02.2024

Номер

Розділ

РЕЦЕПЦІЇ СУЧАСНОЇ ГУМАНІТАРИСТИКИ В УКРАЇНІ