Філософські конотації феномену лідерства

Автор(и)

  • С. M. Гейко Національний університет біоресурсів і природокористування України
  • O. Д. Лаута Національний університет біоресурсів і природокористування України

DOI:

https://doi.org/10.17721/UCS.2020.2(7).02

Ключові слова:

лідерство, лідер, основні теорії лідерства, типи лідерства, соціально-філософське дослідження

Анотація

Присвячено аналізу феномену лідерства у філософському дискурсі. Здійснено філософську ретроспективу становлення поняття "лідерство" як філософського феномену та його системний аналіз. Визначено філософські конотації феномену лідерства в динаміці соціально-політичних процесів сьогодення.

У сучасному суспільстві важливу роль відіграє правильно сформований імідж лідерів організацій, рухів тощо. Лідерство – універсальний за своєю природою феномен суспільного життя. Воно присутнє в будь-якій сфері людської діяльності, для існування якої потрібна стратифікація: виділення керівників і підлеглих, лідерів і послідовників.

У сучасній науці, за наявності спільності вихідних позицій, лідерство характеризується неоднозначно: як соціальні відносини домінування та підкорення у групі або організації (соціологія); як особливість постаті лідера та його вплив на інших (психологія); як ефективні й успішні інновації в бізнесі, домінування за показниками діяльності підприємства (економіка); як розробка бачення, прийняття рішень, наділення повноваженнями і спрямування діяльності людей на досягнення конкретних цілей (менеджмент); як процес взаємодії між людьми, під час якого наділені реальною владою авторитетні люди здійснюють легітимний вплив на суспільство, яке добровільно віддає їм частину своїх політико-владних повноважень і прав (політологія).

Сутність лідерства розкривають його численні концепції та теорії, що склалися в історії філософії та соціальній філософії. Теоретики-класики намагалися осягнути та розробити ідеальні концепції лідерства. Сучасні дослідники аналізують не ідеали лідерства, а те, яким воно є насправді.

У межах філософського пізнання феномен лідерства може розглядатися, по-перше, як різновид влади, носієм якої є одна людина або група осіб; по-друге, як соціальна позиція, пов'язана із прийняттям рішень; по-третє, як вплив на інших людей.

Посилання

Арістотель. Політика ; пер. з давньогрец. та передм. О. Кислюка / Арістотель – К. : Основи, 2000. – 239 с.

Вебер М. Избранные произведения ; пер. с нем. / М. Вебер. – М. : Прогресс, 1990. – 808 с.

Карлейль Т. Герой. Почитание героев и героическое в истории. / Т. Карлейль // Теперь и прежде. – М. : Республика, 1994. – С. 6–199.

Макиавелли Н. Сочинения: Государь ; пер.МуравьевойГ. / Н. Макиавелли. – М. : ЗАО Изд-во "ЭКСМО-Пресс"; Х. : Изд-во "Фолио", 2001. Серия "Антология мысли". – 656 с.

Фрідріх Ніцше. По той бік добра і зла (Прелюдія до філософії майбутнього). Генеалогія моралі ; пер. з нім. А. Онишко / Ф. Ніцше. – Л. : Літопис, 2002.– 320 с.

Платон. Держава ; пер. з давньогрец. Д. Коваль. – К. : Основи, 2000. – 355 с.

Фрейд З. Томас Вудро Вильсон. 28-й президент США: Психоло- гическое исследование / З. Фрейд, У. Буллит. – М. : Прогресс, 1992. – 288 с.

Gardner Н. Leading minds: An anatomy of leadership / Н. Gardner. – N. Y. : Ваsіс Вooks, 1995. – 416 р.

Завантаження

Опубліковано

23.12.2020

Номер

Розділ

ТЕОРЕТИЧНА КУЛЬТУРОЛОГІЯ

Як цитувати